Bemutatkozás

Bemutatkozás

 

Az Infrastruktúra többcélú, ipari és védelmi innovációs kapacitásokat és kompetenciákat jelent, amelyek feladata a rend- katasztrófa- és honvédelmi célt is szolgáló kutatások ösztönzése és megvalósítása. Az Infrastruktúra olyan környezetet biztosít, amelynek keretében a felelős állami szervek, a magánbiztonsági szolgáltatók, az ezen szervek személyi utánpótlás-képzését biztosító oktató-kutatók és az ezen szervezetek technológiai igényeit kiszolgáló ipari szereplők közös kutatási projekteket hajthatnak végre. Ennek eredményeként olyan új technológiák és alkalmazások születhetnek meg, amelyek érdemben javítják a rend- katasztrófa- és honvédelmi szervek biztonsági-védelmi képességeit, piacképesek, és megjelenhetnek az egyetemi oktatásban.

A Kutatási Infrastruktúra által lehetővé tett KFI tevékenység biztosítja e szervek munkájához szükséges legmagasabb szintű technológiai támogatást, lehetőséget biztosít a jövő szakembereinek a legmodernebb technológiákkal végzett munkára, valamint infrastruktúrát és olyan szakértői-kutatói háttérkapacitást biztosít a védelmi-biztonsági fókuszú vállalatok számára piaci termékek kifejlesztésére, amely garantálja a valós rend- és honvédelmi igények kiszolgálását a következő kutatási területeken:

  • Kibervédelem vonatkozásában a rend-és honvédelmi célú kibervédelmi megoldások, kritikus infrastruktúrák védelme, kiberbűnözés megelőzése és felderítése kerül a fókuszba. Célja a digitális bűnüldözési technikák fejlesztése, olyan metódusok és technológiák fejlesztése, amelyek előre mutatóan, hosszútávon segítik a legújabb biztonsági kockázatnak minősülő kiberbűnözés visszaszorítását, együttműködve rendészeti szervekkel, valamint ezen területen jártas vállalatokkal.
  • Drónkompetencia fejlesztés célkitűzése a biztonság és védelem területen alkalmazható drónok feladatspecifikus kompetenciájának innovációja, ezáltal biztosítva a különböző rendészeti szakterületek speciális feladatellátásának támogatása a kompetencia és adatátviteli fejlesztések révén. Lehetőséget biztosít a kritikus infrastruktúrák, határsávok, urbanizált területek megfigyelésére, ellenőrzésére.
  • Az additív gyártás technológia keretében megvalósítani tervezett innovációk fontos szerepet töltenek be a hon-és rendvédelem vonatkozásában. A meghatározott fejlesztési területek közül különösen a drónkompetenciával összefüggő fejlesztések, a védelmi ipar szereplőivel, valamint a bűnfelderítési képességek, eszközök fejlesztése, a gyakorlatorientált képzések biztosítása érdekében elmaradhatatlan terület.
  • A virtuális és kiterjesztett valóságon alapuló szimulációs fejlesztések révén a valóságban előforduló helyzetek lemodellezésével biztonságos környezetben sajátítható el az a tudás, amelyet mindennapi tevékenységük során használnak a rend- és honvédelmi képzés jelenlegi és volt hallgatói. A gyakorlatra épülő technológiai fejlesztés a szimulációk kifejlesztésével lehetőséget biztosít a rendészeti képzésben résztvevők megfelelő szintű felkészítésében.
  • Objektumvédelemhez kapcsolódó okos megoldások célja középpontjában legfőképp a köz- és magánbiztonsági objektumok okos és intelligens védelmével történő ellátottságának biztosítása, fejlesztése áll, amely a biztonságtechnikai fejlesztések mellett a fenntarthatóság jegyében környezettudatos megoldások kidolgozását helyezi előtérbe. Ilyen fejlesztési elemek például az okos kamera koncepció, a beléptetés és védett objektumban való tartózkodás okos megoldási lehetőségeinek kidolgozása, a digitális napirend kifejlesztése, illetve a viselkedésanalízisen, mozgáselemzésen alapuló technológiai fejlesztések. Ezáltal biztosítható az objektum megfigyelése, az épületben tartózkodók követése, figyelése, lehetővé válik a humánerőforrás megfelelő elosztása az okos technológiák alkalmazásával.
  • Mesterséges intelligencia alapú digitális bűnmegelőzés témaköre alatt olyan megoldások kidolgozására fókuszálunk, mint az adatalapú bűnmegelőzési-felderítési, védelmi képességek fejlesztése, a robot-rádiótechnológia, képelemzés, profilalkotás, viselkedésanalízis és digitális fejlesztéseken alapuló rendészeti-védelmi és közigazgatási képességek kialakítása, ezen területek adminisztrációs tevékenységeinek támogatása (optimalizáló, automatizáló, a nyilvántartási, adatkezelési és adatbiztonsági tevékenységeket támogató) hardver- és szoftverfejlesztések révén.
  • A környezetbiztonsági labor a kritikus vízügyi infrastruktúrák (ivóvíz, szennyvíz) és a felszíni/felszín alatti vízkészlet minőségi paramétereinek/állapotának vizsgálatával, erre alapozott fejlesztésekkel foglalkozik.